Bolí vás často hlava? Ostře? Tupě? Bodavě? Dali byste si na hlavu nejraději studený mokrý hadr? Potřebujete si lehnout do tmy? Tlačí vás hlava? Nebo se snad bolesti hlavy typicky objevují před menstruací? Chce se vám zvracet? Pak čtěte dál, tento článek je právě pro vás.
Tyto a další projevy musí zkušený praktik čínské medicíny prozkoumat. Neexistuje univerzální „pilulka“ na bolest, protože cílem čínské medicíny je dlouhodobě vyřešit tzv. kořen nemoci, nejen „maskovat“ projevy, byť i na akutní stavy máme účinné metody.
Jak vznikají bolesti hlavy či migrény?
Bolesti hlavy jsou velmi častým problémem dnešní generace, a to již od útlého dětství. Těch důvodů je mnoho, například nepopulární stres, přepracovanost, špatná strava, samozřejmě může být bolest hlavy spojena s funkčními poruchami např. od páteře atd. To vše zní velmi jednoduše a tak trochu jako klišé, ale toxický koktejl dnešního životního stylu pak vytváří kolečko problémů a bolest hlavy bývá jen jedním z nich. Terapie pro bolesti hlavy proto musí být individuálně přizpůsobena.
Zjednodušeně řečeno dělíme bolesti hlavy na 3 hlavní oblasti (podle TCM principů):
- Bolesti hlavy způsobené vnějším napadením
Do této kategorie řadíme bolesti hlavy spojené s různými virózami, prostě nás ofoukne letní či zimní vánek, klimatizace nebo máme rýmu. Čínská medicína říká, že vítr je původcem sta nemocí :-).
Cílem terapie akutních projevů je otevření povrchu a vypuzení škodliviny. Dlouhodobě pak pracujeme na imunitě (Wei Qi podle čínské terminologie), aby se takové stavy pokud možno neopakovaly.
- Bolesti hlavy z nadbytku
Zde musí terapeut zjistit, čeho je v lidském těle moc. Pomáháme si otázkami na lokalizaci bolesti – např. na čele, na spáních,….je to bolest jednostranná nebo symetrická, s nauzeou, je spíš tupá, silná, pulzující, máte pocit zabetonované hlavy? Posttraumatická. Symptomy nám pak poskládají hlavní obraz nemoci a my se řídíme vhodnými principy terapie dle principů TCM.
U jaterního ohně, který je velmi častý, pak najdeme jednostrannou bolest, nauzeu, bolest je ostrá a pálivá a zhoršuje se stresem, přejídáním a ostrým jídlem, někdy stačí jen kapka alkoholu a bolest je opět na světe. Zde je principem léčby zchladit oheň v tom natlakovaném papiňáku, rozhýbat Qi a krev. Dlouhodobě pak také pracujeme na uvolnění jater, doplnění krve a celkovém životním stylu, který klienta k aktuálnímu stavu dostal. U takového klienta i v době, kdy zrovna hlava nebolí, vidíme celkové napětí, často je popudlivý, naštvaný a náladový a někdy se zdá, že mu vadí i jak okolí „hlasitě mrká“.
Většina migrén pak spadá do této oblasti, je tedy z nadbytku.
3) Bolesti hlavy z nedostatku
Asi nebude překvapením, že v tomto případě budeme zjišťovat čeho je v systému málo – krve? Qi? Esence?
Bolest z nedostatku většinou bývá spíš tupá, symetrická, někdy na čele, jindy na temeni, často se zhoršuje po mentálním i fyzickém výkonu a v podvečer nebo po menstruaci či sexu.
Opět si terapeut na základě symptomů seskládá obraz nemoci a dle toho zvolí vhodnou terapeutickou metodu.
Diagnostika a terapie bolestí hlavy dle principů TCM
Diagnostika dle principů TCM zahrnuje detailní rozbor pacienta. Probíráme nejen samotnou bolest hlavy, ale vše, co s tím může souviset, pozorujeme jazyk, diagnostikujeme dle pulzu….výsledkem cca 1,5hodinového rozhovoru, který nebolí, je pak navržení terapeutického plánu. Ten v případě bolestí hlavy bude zahrnovat harmonizaci akupunkturních drah, fytoterapii (=bylinnou terapii), moxování, baňkování a zejména návrhy jak upravit současný životní styl. To jsou hlavní pilíře, na kterých se staví. Každý terapeut má své oblíbené metody, někdo přidává Qi Gong, jiný kraluje pouze jehličkami, ale důležitý je zejména záměr dovést klientovo tělo a mysl zpět na životní cestu zdraví.
Také vás často bolí hlava a chcete se vydat cestou čínské medicíny? Kontaktujte mě s individuálním dotazem nebo se rovnou objednejte na diagnostiku.
Pozn. Tento článek shrnuje obecné principy čínské medicíny a názory autorky, není návodem na léčbu a nenahrazuje lékařskou péči.