Tento článek je o ženách, pro ženy, ale samozřejmě si ho mohou přečíst také muži, alespoň trochu porozumí změnám, které se nám ženám dějí a třeba u nich najdeme trochu pochopení (ps: chlapi mají také svou „menopauzu“, ale o tom až jindy)….proto budu používat „y“.
Menopauza je období v životě ženy, kdy dochází k trvalému ukončení menstruace a tedy také plodnosti. Jde o přirozený proces v životě ženy, který se obvykle objevuje mezi 45. a 55. rokem věku. Menopauza je diagnostikována, pokud žena neměla menstruaci po dobu 12 měsíců bez jiných zdravotních příčin. Toť „oficiální západní“ definice tohoto pojmu. Já si dovolím přidat východní pohled, tedy pohled skrz tradiční čínskou medicínu, neb jsem kvalifikovaný praktik – kontakt zde, pokud byste měly individuální dotaz.
Cykličnost ženy
Často se potkáváme s výrazem cykličnost ženy. Jedná se o pojem, který popisuje 28denní menstruační cyklus. My se však můžeme posunout dál, kdy výrazem cyklus vidíme 7letý cyklus ve vývoji žen (u mužů pak 8letý). Tento cyklus je velmi důležitý, protože:
- Do 7 let věku jsou dívky vlastně stále dětmi a učí se základním potřebám (mluvit, sedět, chodit…).
- 8-14 let se postupně začínají rozvíjet sekundární pohlavní znaky a ve věku 12-14 let by měla proběhnout menarche, tedy první menstruace. Dívka se tak stává plodnou.
- 15-42 let je hlavní období plodnosti, samozřejmě hormonální systém slábne a otěhotnět po 40. roku věku je spíše vzácnější, i proto je nevhodné odkládat těhotenství až po vybudování kariéry nebo pro podobné důvody.
- Kolem 49. roku pak mát být završen sedmý sedmiletý cyklus ukončením plodnosti, tedy příchodem menopauzy, která má ideálně proběhnout bez bez velkých výkyvů a silných projevů, které ty nežádoucí projevy jsou?
Typické nepříjemné příznaky menopauzy
Perimenopauza je období, které předchází samotné menopauze. Toto období může trvat i několik let. Žena může zažívat různé příznaky související s hormonálními výkyvy. Mezi typické příznaky menopauzy a perimenopauzy patří:
- Nepravidelná menstruace: Intervaly mezi menstruacemi mohou být delší nebo kratší…někdy může menstruace přicházet i po 20 dnech, jindy i po 2 měsících.
- Krvácení může být silné a někdy nepřiměřeně dlouhé (trvá i týdny), žena tak ztrácí příliš mnoho krve a to se projevuje na jejím zdraví, pocitech slabosti atp.
Nebo naopak může být menstruace slabá, což je však přirozenější, protože vyjadřuje postupný pokles hormonální aktivity. V tomto případě jsou časté např. tupé bolesti hlavy. - Návaly horka: Náhlý pocit horka zj. v horní části těla, často spojený s pocením a zčervenáním kůže – červené tváře či dekolt.
- Noční i denní pocení: Nadměrné pocení během noci, ale také přes den i při běžných činnostech bez větší námahy. Ženy tyto stavy popisují jako potřebu se jít i několikrát denně/ za noc převléknout či vysprchovat.
- Ostré/pálivé bolesti hlavy, vysoký krevní tlak a další projevy „horkosti“.
- Palpitace nebo-li bušení srdce, které vnímáme a vnímat bychom neměly.
- Problémy se spánkem: Potíže s usínáním, časté probouzení se v noci, někdy se problémy mohou prohloubit až do úplné nespavosti.
- Změny nálad: Zde si můžeme doplnit celou plejádu problémů od deprese, úzkosti, či „obyčejné“ podrážděnosti bez zjevných příčin, prostě nás štve i to, jak hlasitě ostatní mrkají…žádná velká příčina není, ale vy jste jste naštvaná či jindy plačtivá.
- Snížené libido: Pokles zájmu o sex.
- Všeobecná suchost a také suchost pochvy/vaginální suchost: Může způsobovat nepohodlí při pohlavním styku, když už tedy nějaký ten zájem ještě je. V pozadí je nedostatek yinu, řečeno čínskou terminologií.
- Přibývání na váze: A to zejména v oblasti bříška – vzniká nám tzv. abdominální obezita.
- Další fyzické změny: Změny struktury kůže a vlasů, obecně sušší kůže, která již není tak pevná a elastická.
- Bolesti v podbřišku jsou častější a nejen v době menstruace nebo ovulace.
A co je nejhorší, koktejl patologií bývá často namíchaný a umí ženy významně potrápit.
Proč se nám tyto změny dějí?
Mohly bychom rozebírat západní pohled, který nás navede do změny poměru hormonů v těle (snížení estrogenu a progesteronu, naopak zvýšení FSH a LH) a nebo se na věc podívat optikou čínské medicíny, která se je tu s námi již tisíce let a pro harmonizaci používá přírodní bylinné směsi a další metody.
V období perimenopauzy a menopauzy dochází k velké disharmonii mezi yinem a yangem, a to je důvod našich problémů.
Při diagnostice pomocí TCM (=tradiční čínská medicína) praktik odhalí právě jakým způsobem se tato disharmonie projevuje a definuje si pro sebe tzv. obrazy nemoci. Obraz nemoci mu pomáhá doporučit správnou bylinnou směs či způsob jak harmonizovat akupunkturní dráhy.
Pokud uvedu několik příkladů, se kterými umí TCM pomoci:
- nedostatek yinu: všeobecná suchost (pokožky, vagíny, v ústech…), noční pocení, návaly, zvýšená nebo naopak snížená chuť na sex, erotické sny, roztržitost, problémy s pamětí a zrakem, palpitace, mentální neukotvenost, poruchy doznívajícího cyklu (zkrácení, vynechávání, nadměrné krvácení), zarudlé tváře…
- nedostatek yangu: postupné tloustnutí (zadržování vody, otoky), chladné ruce/nohy/nos, pobolívání beder, ztráta sexuální touhy, prodloužení menstruačního cyklu, špinění před cyklem, nedostatek energie…….
Ve výčtu bychom mohly pokračovat. Zkušený praktik během diagnostiky dle principů TCM zjistí, jakého orgánu se tyto problémy týkají – jsou to snad Játra? Ledviny? Srdce? Slezina?… nebo jejich kombinace? Vy jako klienti se pojmy jako relativní či absolutní nedostatek yinu či yangu trápit nemusíte, to nechte na terapeutovi.
Samozřejmě lze tyto menopauzální problémy řešit pomocí západní medicíny, to je jen a jen na každé ženě, jakou cestu zvolí.
A jak taková návštěva u praktika čínské medicíny probíhá? To si můžete přečíst na této stránce.
Trápí vás také návaly či náladovost spojené s menopauzou a preferujete přírodní cestu? Objednejte se na vstupní konzultaci.
Milé dámy, přeji Vám, ať je pro vás menstruace a menopauza příjemné období, protože věřte, že zvládnout se dá a není třeba nijak trpět.
Pohodový den – Kamila – kvalifikovaný praktik TCM
pozn. Výše uvedený text nevyjadřuje doporučení léčby, ale názor praktika.